فضای کار اشتراکی

فضای کار اشتراکی چیست؟

فضای کار اشتراکی (coworking space) به مجموعه‌ای گفته می‌شود که یک فضای کاری را به طور مشترک و اختصاصی دراختیار فریلنسرها و تیم‌های مختلف قرار می‌دهد. به تازگی شرکت‌های بزرگی همچون Apple ,  Microsoft , Alibaba  بخشی از کارکنان خود را در فضاهای کار اشتراکی مستقر کرده‌اند.

فعالیت در محیط کاری با حضور افراد مستعد و متخصص با نگرش‌های متفاوت، فرصت کم‌نظیری است تا با اشتراک دانش و تجربه، فضایی پویا و هم‌افزا بوجود آید. کارآفرینان می‌توانند در این فضا از امکانات عمومی یک دفتر کار استفاده کنند و با هم‌اندیشی و هم‌افزایی، تجارب بی‌نظیری را برای توسعه فردی و کار تیمی به دست آورند. شما به عنوان یک فرد علاقمند به نوآوری و کارآفرینی، فریلنسر، بنیان‌گذار استارتاپ و یا مدیر یک شرکت می‌توانید در این ایستگاه مستقر باشید.زمانی که به فضای کار اشتراکی بروید، سریعا احساس می‌کنید که با دفتر و ادارات معمولی خیلی متفاوت است. عطر قهوه در فضا به ساکنان و افراد هیجان و انرژی می‌بخشد.شما ترکیبی از افرادی که بر سر میزهای شخصی خودشان تمرکز عمیق دارند را خواهید دید، با دیگرانی که حضور دارند تا در مکالمات جذاب گروهی شرکت کنند.این بخشی از فرهنگ فضای کار اشتراکی است.

فضای اشتراکی(co working) اساسا فضاهای کاری مشترک بین افراد هستند. آن‌ها فضای اداری مناسب را برای افرادی که به دنبال دوری از کار در خانه هستند یا به صورت فریلنسر (free-lancer) کار می‌کنند، ارائه می‌دهند.این فضاهای کاری مشترک، امکاناتی مثل اتاق‌های جلسات، سالن همایش، محل استراحت، اینترنت رایگان، چای و… را ارائه می‌دهند.اغلب آن‌ها یک جامعه را تشکیل می‌دهند که اشخاص آن معمولا فریلنسرها، کارآفرینان، کارفرمایان و تیم‌ها‌ی کوچکی هستند که می‌خواهند از فضای انعطاف پذیر استفاده کنند.علاوه بر فرهنگ فضای کار اشتراکی کم هزینه بودن برتری دیگر فضای کار اشتراکی است، یکی از مزایای این فضاها، توانایی اجاره کردن چیزی است که فقط به آن نیاز دارید با مقایسه با اجاره‌ی یک شرکت یا دفتر خصوصی که می‌تواند هزینه بر باشد. از طریق راه های مختلف برای عضویت در این فضاها هزینه‌ها خیلی کمتر و قابل مدیریت هستند. این شامل هزینه روزانه یا ماهانه می‌شود، هزینه عضویت نیز بر اساس این که شما آیا یک میز مشترک استفاده می‌کنید یا تمایل به استفاده از فضای اشتراکی مخصوص به خود دارید متفاوت است.

 • صرفه اقتصادی:

اجاره ی دفتر برای فریلنسرها صرفه اقتصادی ندارد، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها هم برای رشد نیاز دارند تا در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کنند. برای آنکه از امکانات ویژه ای همچون اینترنت پرسرعت، اتاق جلسات، سالن برگزاری برای رویداد و تخفیف از شرکت‌ها استفاده کنید: در کنار هم قرار گرفتن تیم های مختلف این امکان را برای صاحبان فضاهای اشتراکی فراهم می‌کند که امکاناتی را که به طور معمول برای شرکت ها فراهم نیست را برای مشتری های خود فراهم کنند.

 • دسترسی به پیمانکار و کارفرما در یک نقطه:

در این مرکز گروه‌هایی که در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند، مستقر هستند. مثلا یک گروه که نیاز به طراحی سایت دارد می‌تواند قراردادش را با یک فریلنسر یا شرکت مستقر در همان شعبه ببندد. طراح سایت هم دیگر نیازی ندارد که دغدغه ی یافتن مشتری را داشته باشد. برای آن که فقط کار نکنید کمی هم زندگی کنید: در فضای کار اشتراکی یک جوّ پرانرژی و پر نشاط را تجربه می‌کنید و می‌توانید از امکاناتی مثل فضای سبز، کافی شاپ و محل استراحت استفاده کنید.

 • مزایای حضور در رایمون

با توجه به نوع فعالیت در باشگاه کسب و کار دانش بنیان، شرکت‌ها و سازمان‌های حامی فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه ، صندوق‌ها، شتابدهنده‌ها و …. در این مجموعه حضور خواهند داشت. سازمان‌های علاقمند جهت حضور در این مجموعه می توانند نمایندگان، مدیران و کارشناسان مرتبط خود را در این مجموعه مستقر نمایند.

 • -استقرار‌منتور، مدیران‌و‌کارشناسان شتابدهنده‌ها‌و‌صندوق‌های‌سرمایه‌گذاری
 • -استقرار تیم های استارتاپی و فریلنسرها در فضای کاری مشترک
 • -استقرار کارشناسان و مدیران مراکز فناوری و نوآوری سازمان ها
 • -استقرار کارشناسان و مدیران توسعه کسب و کار و ….
 • -شبکه سازی با فناوران و سرمایه گذاران حوزه فناوری
 • -برگزاری دوره های آموزشی توسط  آکادمی هنر ری
 • -استقرار نمایندگان مجموعه ها در دفاتر
 • -فضای برگزاری رویداد
 • -و…

امکانات:

فضای کار اشتراکی ، فضای کار شتاب دهنده ها، اتاق جلسات، آموزشگاه ، آشپزخانه ، سالن همایش و سینما، اینترنت رایگان، چای و بیسکوییت رایگان، فضای سبز ، اتاق بازی ، سالن غذاخوری ، کمد اختصاصی، میز کار ، اتاق های گروهی ، کافی شاپ ، لم کده ، اتاق منتورها ، نمازخانه، استدیو کروماکی 360 درجه ، استودیو موشن کپچر ، استودیو استاپ موشن ، استودیو بلک باکس و رندر فارم