۲۲
تیر

گستره نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف به وسعت ایران بود

ایرنا- عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب همزمان با اختتامیه نخستین نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف گفت: گستره این نمایشگاه مجازی به وسعت ایران اسلامی بود و از ۵۱ شهرستان خریدار داشتیم.

مهدی اصفهانی در این مراسم مجازی افزود: نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب همه‌ساله جنب نمایشگاه قرآن برگزارمی‌شد و مردم از ماه‌ها قبل منتظر این رویداد بزرگ بودند. این نمایشگاه برای تولیدکنندگان نیز عرصه خوب ارتباط مستقیم با مشتریان، گرفتن آرا و نظرها و در نهایت فروش محصولات بود. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب افزود: امسال نمایشگاه به علت شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و از آن‌جا که مهم‌ترین دغدغه هیئت مدیره حمایت از تولیدکنندگان محصولات حجاب است ایده‌ای در اتاق فکر هیئت مدیره انجمن شکل گرفت و به کمک مرکز شتاب‌دهی و نوآوری رایمون همکاران ما در حوزه تولید پوشاک عفیفانه با حوزه جدیدی آشنا شدند و توانستند بازارهای فیزیکی را به بازارهای مجازی تبدیل کنند و بازخورد خوبی داشت.

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب که همزمان با روز حجاب و عفاف (۲۱ تیر) عصر دیروز برگزار شد، ادامه داد: محصولات در ۵ شاخه اصلی چادر مشکی، عبا، ملزومات حجاب، روسری و شال سر وحجاب کودک و نوجوان، در سایت بارگزاری شد. تولید کنندگان در این حوزه بسیار فعال بودند و محصولات متنوعی را عرضه کردند. تولیدکنندگان تجربیات چند سال نمایشگاه حضوری را در نمایشگاه مجازی به نمایش گذاشتند.

هانیه سامعی نیز گفت: یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در حوزه بانوان رخ داد برگزاری مجازی نمایشگاه عفاف و حجاب بود، ایده‌های اولیه این  نمایشگاه به ماه‌ها قبل از شیوع ویروس کرونا برمی‌گردد. وی افزود: خواه نا خواه باید با فناوری‌های نوین روبرو شویم. به نوعی شیوع ویروس کرونا ما را وادار به تن دادن به این فناوری‌ها کرد و مقاومت مردم در مواجه با نوآوری را شکست داد. ما ماه‌ها قبل از این که  کرونا ما را ناگریز به ورود به این بحث کند زیرساخت های لازم برای ورود به عرصه مجازی را ایجاد کرده بودیم اما مقاومت وجود داشت. ویروس کرونا به نحوی ما را به این سمت هدایت کرد که بخواهیم یک سری تغییرات را در خودمان ایجاد کنیم.

سامعی با تشکر از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصریح کرد: این نمایشگاه کسب و کارها را به عرصه مجازی وارد کرد و نشان داد فضای مجازی در کنار آسیب هایی که دارد بیش از آنچه فکر می‌کنیم فرصت بهره برداری و استفاده بهینه است.

ریس انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب نیز در این وبینار گفت: یکی از اساسی‌ترین مقوله‌ها در حوزه محصولات حجاب داشتن مواد اولیه است؛ به عنوان مثال مواد اولیه چادر از کشورهای کره، ژاپن، چین و ویتنام تهیه می‌شود و ۹۰ درصد پارچه مورد نیاز برای تامین چادر داخلی وارداتی است.

علی قلعه‌قوند، افزود: اخیرا یک کارخانه پارچه چادری تولید کرده است؛ آن هم تنها یک نوع پارچه از شش نوع مصرفی با حجم محدود، پس ناگزیر به پذیرش قیمت محصول با افزایش قیمت ارز هستیم.  ما نیاز به حمایت عملی و درست داریم، از دوستان‌مان در وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدا و سیما و رسانه‌ها تقاضا داریم وارد کار شوند و معضلات تولیدکنندگان را برطرف کنند تا محصولاتی شایسته بانوان ایرانی را تولید کرده و در اختیار آن‌ها قرار دهند.

رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات عفاف و حجاب خاطر نشان کرد: نخستین نمایشگاه مجازی عرضه محصولات عفاف و حجاب توانست فضایی برای معرفی برندهای حجاب ایجاد کند که مصرف کننده و تولیدکننده را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد. یکی از نقاط قوت این سایت اعتمادسازی برای مشتریان بود؛ زیرا مصرف کننده می‌توانست کیفیت دوخت، نوع پارچه، رنگ را به وضوح در سایت مشاهده کند.

مدیر اجرایی شتاب‌دهنده رایمون، برگزارکننده نمایشگاه، نیز گفت: ایده اولیه شکل‌گیری استارت آپ فروش آنلاین محصولات عفاف و حجاب، از بهمن ماه و از زمان شیوع بیماری کرونا شکل گرفت. با قطعی شدن عدم برگزاری نمایشگاه قرآن جدی‌تر و جلسات زیادی با دوستان انجمن برای برگزاری نمایشگاه برگزار شد. در نهایت به این نتیجه رسیدیم بستری مجازی در قالب طرح استارت آپی ایجاد شود که قابلیت بازدید، بینندگان به صورت غرفه را داشته باشد. وی تصریح کرد: تاکنون بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار بازدید از سایت انجام شده که با توجه به بازه زمانی شگفت انگیز است. به مرور زمان و با افزایش تعداد محصولات بارگذاری، رایمون نه تنها در بحث فنی بلکه در حوزه تولید محتوی نیز از این تولید کنندگان حمایت کرد تا بتوانند فروش بهتری داشته باشند.

حقیقی یادآور شد: در نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب رمضان از  ۵۱ شهرستان خریدار داشتیم. اتفاقی که ما را خیلی خوشحال کرد این بود که از شهرستان‌های دور افتاده که عملا شرایط خرید از نمایشگاه حضوری را نداشتند، در نمایشگاه مجازی خرید داشتند، پیام‌های زیادی از شهرستان‌های متفاوت بود که تقاضای ادامه‌دار بودن نمایشگاه را داشتند.

در پایان وبینار اختتامیه از برگزیدگان این نمایشگاه شایستگان در حوزه روسری و حجاب سر، سارایاس در حوزه حجاب کودک و نوجوان، نرسا چادر مشکی، مهر بانو در حوزه ملزومات حجاب و تولیدی دسار برای مانتو و عبا، تقدیر شد.